KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 14855208
*
nr 1485 5208
Ellen Wängberg
(1903-1989), Sverige
Akvareller, 2 st, "Blå blomma 3" respektive "Gula vita nejlikor". Signerad, daterade 1964,1970. Akvarell, 60x42 cm respektive 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 55x47 cm
Ellen Wängberg, svensk bildkonstnär född 1903, död 1989.
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 augusti 2022
kl 18:46:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/8 18:41:05
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Ellen Wängberg
Ellen Wängberg, svensk bildkonstnär född 1903, död 1989.
Läs mer om Ellen Wängberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellen wängberg kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Ellen Wängberg
Ellen Wängberg, svensk bildkonstnär född 1903, död 1989.
Läs mer om Ellen Wängberg
nr 1485 5208
Ellen Wängberg
(1903-1989), Sverige
Akvareller, 2 st, "Blå blomma 3" respektive "Gula vita nejlikor". Signerad, daterade 1964,1970. Akvarell, 60x42 cm respektive 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 55x47 cm
Ellen Wängberg, svensk bildkonstnär född 1903, död 1989.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 augusti 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/8 18:41:05 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Ellen Wängberg
Ellen Wängberg, svensk bildkonstnär född 1903, död 1989.Läs mer om Ellen Wängberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellen wängberg kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14